Recent Awards

2014-2015
First Year Fellows:
Penelope Anthias (Geography)
Joshua Specht (Environmental Science, Policy & Management)
Second Year Fellows:
Raphael Calel (Agricultural and Resource Economics)
Adam French (Energy and Resources Group)

2013-2014
First Year Fellows:
Arthur Mason (Geography)
Adam French (Energy and Resources Group)
Raphael Calel (Agricultural and Resource Economics)
Second Year Fellows:
Hannah Apple (Geography)
Louisa Lombard (Geography)
Svenn Jensen (Agricultural and Resource Economics)

2012-2013
First Year Fellows:
Bartow Jerome Elmore (Environmental Science, Policy & Management)
Svenn Jensen (Agricultural and Resource Economics)
Louisa Lombard (Geography)
Hannah Appel (Geography)
Second Year Fellows:
Christopher F. Jones (Environmental Science, Policy & Management)

2011-2012
First Year Fellows:
Jessica Demsey (Geography)
Christopher Jones (Environmental Science, Policy, & Management)
Rebecca Scott (Agricultural and Resource Economics)
Second Year Fellows:
David Anthoff (Agricultural and Resource Economics)
David Millner (Agricultural and Resource Economics)
Katrina Mullan (Agricultural and Resource Economics)
Hélène Ollivier (Agricultural and Resource Economics)

2010-2011
First Year Fellows:
David Anthoff (Agricultural and Resource Economics)
David Millner (Agricultural and Resource Economics)
Katrina Mullan (Agricultural and Resource Economics)
Hélène Ollivier (Agricultural and Resource Economics)

2009-2010
First Year Fellows:
Derek Hall (Environmental Science, Policy, & Management)

Second Year Fellows:
Christopher Bacon (Department of Geography)
David Zetland (Agricultural and Resource Economics)

2008-2009
First Year Fellows:
Christopher Bacon (Department of Geography)
Cari Coe (Environmental Science, Policy, & Management)
Elta Smith (Environmental Science, Policy, & Management)
David Zetland (Agricultural and Resource Economics)

Second Year Fellows:
Pauline Grosjean (Agricultural and Resource Economics)
Laura Hosman (Environmental Science, Policy, & Management)
Vijesh Krishna (Agricultural and Resource Economics)
Johannes Stahl (Environmental Science, Policy, & Management)

2007-2008
First Year Fellows:
Laura Hosman(Environmental Science, Policy, & Management)
Gail Hollander (Geography)
Johannes Stahl (Environmental Science, Policy, & Management)
Vijesh Krishna (Agricultural and Resource Economics)
Pauline Grosjean (Agricultural and Resource Economics)

Second Year Fellows:
Stefania Barca (Environmental Science, Policy, & Management)
Christian Traeger (Agricultural and Resource Economics)

2006-2007
First Year Fellows:
Stefania Barca (Environmental Science, Policy, & Management)
Christian Traeger (Agricultural and Resource Economics)

Second Year Fellows:
Mark Carey (Department of Geography)
Lee Worden (Energy and Resources Group)
Anna Zalik (Department of Geography)

2005-2006
First Year Fellows:
Mark Carey (Department of Geography)
Caitlin Dyckman (Agricultural and Resource Economics)
Lee Worden (Energy and Resources Group)
Anna Zalik (Department of Geography)

Second Year Fellows:
Derick Fay (Environmental Science, Policy, & Management)
Karen Hoffman (Environmental Science, Policy, & Management)
Leslie Wirpsa (Institute of International Studies)

2004-2005
First Year Fellows:
Derick Fay (Environmental Science, Policy, & Management)
Karen Hoffman (Environmental Science, Policy, & Management)
Jake Kosek (Department of Rhetoric)
Leslie Wirpsa (Institute of International Studies)

Second Year Fellows:
Juliet Erazo (Department of Geography)
Ike Okonta (Human Rights Center)

2003-2004
First Year Fellows:
Gavin Bridge (Department of Geography)
Juliet Erazo (Department of Anthropology)
Tirso Gonzales (Environmental Science, Policy, & Management)
Ike Okonta (Human Rights Center)

Second Year Fellows:
Amita Baviskar (Institute of International Studies)
David Newburn (Agriculture and Resource Economics)
Eric Van Dusen (Agriculture and Resource Economics)

2002-2003
First Year Fellows:
Amita Baviskar (Institute of International Studies)
Celia Lowe (Environmental Science, Policy, & Management)
David Newburn (Agriculture and Resource Economics)
Eric Van Dusen (Agriculture and Resource Economics)

Second Year Fellows:
Federico Castillo (En vironmental Science, Policy, & Management)
Valerie Kuletz (Institute of International Studies)
Joseph Nevins (Environmental Science, Policy, & Management)

2001-2002
First Year Fellows:
Federico Castillo (Environmental Science, Policy, & Management)
Valerie Kuletz (Institute of International Studies)
Marita Laukkanen (Agriculture and Resource Economics)
Joseph Nevins (Environmental Science, Policy, & Management)

Second Year Fellows:
Rohan D'Souza (Energy Resources Group)
Alastair Iles (Energy Resources Group)

2000-2001
First Year Fellows:
Rohan D'Souza (Energy Resources Group)
Alastair Iles (Energy Resources Group)
Hugh Raffles (Environmental Science, Policy, & Management)

Second Year Fellows:
Isha Ray (Geography)